Sıfır windsurf yelken dikimi

Windsurf TR Forum Makaleler Sıfır windsurf yelken dikimi

Bu başlık 10 cevap ve 1 kişi içeriyor, son güncelleme Recep Şengil profil fotoğrafı Recep Şengil tarafından 3 yıla, 10 ay önce.

Şu an 1 mesaj görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (Toplam 11 içerisinden)
  • Yazar
    Recep Şengil profil fotoğrafı
    Recep Şengil
    Katılımcı

Arkadaşlar,
    0 surf yelkeni diktim. Eski 4.8 m2 yelkenimi bire bir kopyaladım. Malzeme olarak 150 micron kalınlığında %100 polyester (buzlu monofilm 210 gr/m2) ve 200 micron kalınlığında dacron kullandım. (220 gr/m2). Yelkenin toplam ağırlığı batenler dahil 3.75 kg. Yelken dikmek gibi bir projeniz varsa size gerekenler şunlardır. 1. Çok sabır.2.El becerisi 3.Sanayi tip dikiş makinesi.Düz veya zig-zag olabilir. 4. En az 15 m2 oda veya boş alan.5.Makinanın etrafını çevreleyen en az 12 m2 sunta masa. 6. Bol miktarda çift taraflı bant. 7.Monofilm ve dacron kumaş. Konu ile ilgili Flickr’a 47 adet fotoğraf yükledim.
    Flickr’a custom made sail 48 yazıp buradan Flickr member’ı tıklarsanız fotoğrafları görebilirsiniz. Yelkenin testini bu yaz yapacağım.Sorun çıkacağını sanmıyorum.Daha sonra Hakan Bey’in web sitesinde sonucu yazarım. Yelkeni günde 3-4 saat çalışarak 2 ayda bitirebildim .Çok fazla detay olduğu için el oyalıyor. 15 m2 oda’da dikmek te ayrı bir sorun. Maliyeti batenler hariç 125 dolar. Konu ile ilgili sorunuz olursa cevaplarım.
    Herkese iyi surfler.
    Melih- Ankara
    f2

• Bu başlık 3 yıla, 10 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
    Recep Şengil
    Katılımcı

-clubberfree

öncelikle çok tebrik ederim yelken yapmak çok zor bir iş fabrikasyon bir işi kendi emekleriniz ile becermişsiniz her zaman şunu merak etmişimdir kendime monofilm alıp patlak yelkenlerimi kendim onarmak istemişimdir ama her yelkenci monofilmin fiyatının çok pahalı olduğunu söylemiştir ben bu kısma inanmıyorum özel olmazsa bir top monofilmin fiyatı nedir teşekkürler

• Bu cevap 3 yıla, 10 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
    Recep Şengil
    Katılımcı

İlginiz için teşekkür ederim.
    Monofilm dediğimiz malzemenin kimyasal adı PET tir. Polietilen tereftalat tır. Evlere gelen damacana su şişelerinin incesidir. Yelken yapımında 100 ile 200 micron kalınlığında malzeme kullanılır. Türkiyede sanayici bunu üretiyor fakat bizim kullandığımız kalınlıkta üretmiyor onun için temin edemiyoruz. Ben tesadüfen reklam malzemeleri satan bir firmadan 1 top satın aldım. 1 top 33 m2 malzeme buzlu transparent değil. Yelken yapacağımı öğrenince bana 185 tl ye verdi . Yalnız o zaman dolar biraz düşüktü. Malzeme %100 polyester malzeme çok sağlam kalınlığı 150 micron ağırlığı 210 gr/m2. Çok iyi form alıyor.Transparent monofilmin fiyatı 6.5 dolar/m2. Bunun takviyelisine X-Ply -Reinforced monofilm diyorlar. Yelkenlerde görmüşünüzdür 2 kat monofilmin arasına fiber ip çekiyorlar. Daha sağlam bir malzeme. Fiyatı 13.5 dolar/m2. Bu malzemeler yurt dışında satılıyor.Çin-Amerika-Almanya gibi ülkeler. Google’a Sailrite Monofilm yazarsanız çıkan web sitesinden bilgi alabilirsiniz. Kendi yelkeninizi tamir etmeniz güzel birşey. Dikiş makineniz varmı? Umarım size faydalı olmuşumdur. Konu ile ilgili tüm bilgileri sörfçülerle paylaşmaya hazırım.
    İyi sörfler.f2
    Melih-Ankara

Recep Şengil
    Katılımcı

-clubberfree

dikiş makinem yok eşim mali müşavir onun mükelleflerinden biri var halı ve benzeri şeyler dikiyorlar hem düz hem zikzak dikiş makineleri var orada muhabbet esnasında söyledim yelkenim patlarsa burada diktircem diye onlarda okeylediler ogünden beri aklımdaydı sizde böyle bir yazı paylaşınca danışmak istedim valla tekrar tebrik ediyorum monofilm ve malzemeleri alıp sıfırdan yelken yapmak her babayiğitin harcı değil sizin gibi arkadaşlarla tanışmak isterim kısmet olursa inşallah bir gün muhabbetlerimizi edip ondan sonra suyya surfe çıkmak isterim ilginiz alakanız ve bilgiler için extradan teşekkürler

• Bu cevap 3 yıla, 10 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
    Recep Şengil
    Katılımcı

-tolgaya

Selamlar.yillardir dusundugum bir konu.bende konu ile ilgili arastirma yaptim.yelkenlerin yuke binen bolumlerinde diker zigzag dikis atildigini ogrendim.bu isi yapabilmek icin diker zigzag makine lazim .duz zigzag veya duz dikis makinesiyle verimli sonuc alinamayabilir.siz duz dikismi attiniz. Attiginiz dikis ve kullanim sonucunu paylasirsanuz sevinirim.diker zigzag sanayi tupi makineler duzlerden pahali .ben 2..el 800 e buldum alip almamakta kararsız kaldim ilk once tamiratlarimi yaparim ogrenincede sifir yeljen dikerim die düşünmüştüm. Diker zig zagta su 3 tane saga zigzag 3tane sola zigzag seklinde daha saglam oluyo ozaman .bazi yerlerindede atlar zigzag var. 1 saga bi sola seklindeki dikisede atlar zigzag deniyo

Recep Şengil
    Katılımcı

Yazin surf yaparken sokulen yelkenimi oto brandacida tamir ettirdim sanayi tipi makineyle duz dikis attirdim 1. 2. Kullanimda dikis hemen acildi.onun icin sanayi tipi makinenin diker zigzag ve atlar zigzag dikiyo olabilmesinin onemini yasayarak ogrendim

Recep Şengil
    Katılımcı

-tolgaya

Umraniyede kaya yelkene de tamir yaptirirken makinelerini inceledim. sordum onlarda mutlaka diker zig zag olmasi gerektiginden bahsettiler

Recep Şengil
    Katılımcı

-hakan hoca

Elinize sağlık

Test sonuçlarını bekliyoruz

Recep Şengil
    Katılımcı

Hakan Bey,
    Web Siteniz için sizinde elinize sağlık.
    Melih-Ankara.

Recep Şengil
    Katılımcı

-tolgaya

Melih bey tekrar merhaba. Tecrübelerinize dayanarak bazı şeyleri Öğrenmek istiyorum. Kendime sanayi tipi zik zak atabilen bir makine aldım. Kalın materyalleri deriyi falan dikebiliyor. Küçük kumaşlarda Dikiş öğreniyorum. Amacım ilk etapta yırtılan yelkenlerimi tamir etmek. Dikişi geliştirdikçe 0 yelken dikmek. Öncelikle makinede 120 numara iğne kullandım demişsiniz daha büyük iğne daha iyi olmazmı 120 numaranız küçük geldiği durumlar oldumu.naylon ip kullandım demişsiniz.kaya yelkene telefonla sordum naylon kullanmayın polyester ip kullanın dedi .naylon Güneşte yanar dedi .sizin tecrübeniz ne yönde. Bu monofilmden 2. 3 metrekare kadar var elimde .rulo halinde nereden bulunur bu malzeme tabelâcılarda reklamcılarda falanmı olur bilginiz varmı. Kumaş olarak ne kullanmak Lazım nereden temin edilir.teşekkürler.

Recep Şengil
    Katılımcı

Merhaba,
    Zig-zag makinayı aldığınıza göre işin yarısı tamamdır. İğne olarak 110 veya 120 kullanabilirsiniz daha kalınına gerek yok. Sonuçta ayakkabı dikmiyoruz. İpliğe gelince ben nylon iplik kullanıyorum polyesterde olabilir herhalde. Kullandığım nylon iplik 4 kat iğneye rahatça geçebiliyor. Çok kalın iplikler var ama makinam dikemiyor takılma yapıyor. Onun için ipliğin kalınlığı çok önemli. Yelkenin ana malzemesi monofilm. Ben tesadüf eseri tam istediğim malzemeyi buldum. %100 polyester malzeme kalınlığı 150 mikron ve 1 m2 si 210 gr ağırlığında. Çok sağlam bir malzeme elinle istediğin kadar uğraş yırtamıyorsun. Darbelere çok mukavemetli. Bu sene malzemenin çok enteresan bir yönünü keşfettim malzeme buzlu fakat sünger ve sabunla silince şeffaflaşıyor. Tam transparent malzeme oluyor. Surf yaparken diğer tarafı görebiliyorsun.Ben bunu tesadüfen keşfettim. Tüm yaz öbür tarafı göremeden surf yaptım. Bu bir baskı malzemesi olduğu için üzerine baskı yapabilmek için malzemeyi kimyasal boya ile kaplamışlar. Malzemenin Türkiyedeki tam adı polyester kağıt diye geçiyor.İnternetten araştırma yapabilirsin. Bobini 91 cm eninde 30 m boyunda fiyatı 350-400 tl civarında. Plotter baskı malzemeleri satan firmalar satıyor. Yalnız bobini açıp kesmiyorlar.Bobin olarak almanız lazım. İkinci ana malzeme polyester kumaş(genel adı dakron) bu malzemeyide aynı firmalar satıyor.Rengi beyaz ben renklisine rastlamadım. Bununda bobini 128 cm eninde 30m boyunda fiyatı yaklaşık 450 tl. Siz ilk önce eski yelkeninizi tamir edin eliniz alışşın daha sonra sıfır yelken dikersiniz. İkinci önemli husus makinanın etrafının geniş ve uzun masa ile çevrili olması. Monofilm malzemenin hem altında hem üstünde polyester kumaş olmalı ve bir malzeme diğer bir malzemeye kesinlikle çift taraflı bant ile tutturulmalı. Elinizde çok eski yelkenler varsa atmayın onların renkli dakron kumaşlarını kullanabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.İrtibatta kalın.İyi akşamlar.
    Melih Ankara.

Şu an 1 mesaj görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (Toplam 11 içerisinden)

Bu başlığa cevap yazabilmek için giriş yapmalısın.