Windsurf' ün Tarihi

Bu başlık 0 cevap ve 1 kişi içeriyor, son güncelleme hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından 4 yıla, 5 ay önce.

Şu an 1 mesaj görüntüleniyor (Toplam 1 içerisinden)
 • Yazar
  Mesajlar
 • #184
  hakan hoca profil fotoğrafı
  hakan hoca
  Yönetici

  rüzgar sörfünün tarihi

  Rüzgar sörfü nasıl bu noktaya gelmiş güzel bir yazı. Sizinde bildiğiniz kaynaklar olur ise lütfen paylaşın.

  yıl 1964. pennsylvania’lı newman darby’nin dahice bir fikri vardır: yelkeni, tahta (board) adi verilen düz bir teknenin üzerine her yöne hareketli bir mafsalla (universal joint) bağlamak. bu sayede öne veya arkaya eğilebilen yelkenle, hareketli bir dümene gerek duymadan yön tutmak mümkün olabilecektir. boardun altına takılan sabit bir dümen ve yelkenin düşmesine engel olmak ve yön tutmak için kullanılan bir çatal (bumba) ile tamamlanan ekipmana darby, sailboard adını verir.

  darby’nin buluşu, popular science dergisine makale olacak ve yerel tekne fuarına katılacak kadar dikkat çekmiş ama yaygın populerlik kazanmadan kalmıştır. mucitin, buluşu için bir patent almaya bile gerek görmemesi sonradan yıllar süren bir hukuk savaşına sebebiyet vermiştir o başka.

  iyi bir sörfçü olan jim drake, 60’ların başından beri, darby’den tamamen habersiz , yelken (hatta bir uçurtma) takılarak yönlendirilen bir surf fikrini arkadaşlarıyla uzun süredir paylaşmaktadır. bu fikri hayata geçirmek için gerekli motivasyonu bunlardan biri olan hoyle schweitzer’den alır. aslında ikilinin belki de sadece içki muhabbeti yapmaktan öteye bir niyeti de yoktur. ikisini harekete geçiren motivasyon hoyle’un evindeki bir parti esnasında hoyle’un eşi diane’nin boş boş konuşmayı bırakıp işe koyulmaları konusundaki kışkırtması olmuştur. bu sayede surf tutkusunu yelkenle birleştirmek hayalinden yola çıkan iki arkadaş aynı mafsal pratiğine dayanan daha sonra “windsurfer” adını alacak olan “skate”i 1967’de hayata geçirirler. buluşlarına bir patent almayı ihmal etmeyen ise schweitzer olur. hoyle daha sonra girişimci ruhu , ticari dehası ve eşi diane’ın desteğiyle rüzgar sörfünü kitlelere yaymayı başaracaktır.

  1968’in kasım ayında bert salisbury, iş için geldiği california sahili karayolunda ilerlemektedir. birden gözüne denizde windsurf yapan hoyle ilişir. o kadar heyecanlanır ki takım elbiseleri be kösele pabuçlarıyla kumsala inip hoyle’a doğru koşmaya başlar. salisbury, ticari manada ilk windsurf alıcısı ve daha sonra da amatör dağıtımcı olacaktır.

  1970’ler ilk kez polyethyleneni board malzemesi olarak kullanan da schweitzer’dir. 1971’de avrupa satışları o denli iyi rakamlara ulaşır ki şirketleşmek kaçınılmaz olur. kendisine amerikalı bir ortak bulamayan schweitzer, avrupa’ya uçar ve hollanda firması “ten cate” ile yapılan anlaşma sonucu “ten cate windsurfing” doğar.

  1974 yılında deny çapında 2,506 windsurfers satılmıştır. bunların 1,586 avrupa and 920’de abd’dedir.
  aynı yıllar hawai kıyılarının windsurfer’la tanıştığı yıllar olur. hawai’ye yüklenen ilk windsurfer 1971 ocağında larry trombley’e gider.

  larry oahu’nun kuzey sahilinde windsurfer’ı daha sonra “kailua kids” adıyla anılacak bir grup sörfçüyle (mike horgan, ken kleid, tommy marciel, larry stanley) steve wilkings’s tanıştırır. bu gençler daha sonra windsurf ile dalga sörfünü birleştirecek neslin ilk temsilcileri olacaklardır. onların oahu sahillerindeki görüntülerini fotoğraflayan steve wilkings rüzgar sörfünün kitlelere yayılmasına katkıda bulunur

  1976 yazı windsurf tarihinde belki en ilginç senedir. o yıl berkeley, california’da gerçekleştirilen kuzey amerika şampiyonasında mike waltze, hoyle’un oğlu ve yakın arkadaşı matt schweitzer’in ezeli şampiyonluğuna son verir.maceraci kişilikli bir sörfçü olan mike, daha sonra rüzgar sörfünü dalga borduna uygulayarak 1980’lerde hookipa koşullarına adapte edecek, maui hawai’de okyanus dalgalarının yüksekliği ile ünlü bu plajdan dünyaya yayılan görüntüler her yerdeki extreme sports meraklılarının gönlünü rüzgar sörfüne çelmeyi başaracaklardır.

  aynı yıl (öncelikle sörf tarihinde yukarıdaki isimlerden bile çok adı geçen robby naish) freestyle’ın ilk örneklerini vermeye başlar. yan yatırdığı sörf tahtasının kenarına basarak seyri herkesi mest eder. 1976 trapezin de sörf ekipmanlarına katıldığı yıl olarak anılacaktır.

  http://americanhistory.si.edu/archives/d8625.htm
  http://www.windsurfing-academy.com/…h_jim_drake.asp
  http://www.windsurfing-academy.com/…ory/history.asp
  http://www.sunshinehelicopters.com/…ui/hookipa.html
  http://www.boards.co.uk/…ndex.asp?id_a=115&article_

  • Bu başlık 4 yıla, 5 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
Şu an 1 mesaj görüntüleniyor (Toplam 1 içerisinden)

Bu başlığa cevap yazabilmek için giriş yapmalısın.