Rüzgar Sörfü Malzemeleri

Windsurf TR Rüzgar Sörfü Okulu ve Malzemeleri
Forum Makaleler Rüzgar Sörfü Malzemeleri

Bu başlık 0 cevap ve 1 kişi içeriyor, son güncelleme hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından 4 yıla, 5 ay önce.

Şu an 1 mesaj görüntüleniyor (Toplam 1 içerisinden)
 • Yazar
  Mesajlar
 • #186
  hakan hoca profil fotoğrafı
  hakan hoca
  Yönetici

  Satılık windsurf malzemeleri ilanlarına ulaşmak için tıklayınız.

  Board (Tahta):

  rüzgar sörfü tahtası

  Sörf tahtası bizi su üzerinde tutan kısımdır. Seviyeye göre boyutları değişir. Yeni başlayan sörfcüler için eğitim amaçlı beginner board lar tasarlanmıştır. Bunların hacmi 200 litre civarıdır ve salmalıdır. Orta seviyeli bir sörcü yaklaşık 150l lik bir board kullanabilir. İleri seviye sörfcüler ise 100l civarı board kullanırlar. Boardın hacmi küçüldükte üstünde durmak zorlaşır ama küçük board daha hızlı gider.

  Yelken (Sail):

  rüzgar sörfü yelkeni

  Yelken sayesinde rüzgarı kullanarak deniz üzerinde ilerleyebiilriz. Yelken büyüklüğü ile rüzgar kullanımı windsurf de doğru orantılıdır. Sert havalarda 5m civarı küçük yelken kullanılır. Ayrıca eğitimlerde yeni başlayanlara 3m civarı yelken verilir. Düşük havalarda ise 7m civarı yelkenler kullanılır.

  Direk (Mast):

  sörf yelken direği

  Direk yelkenin dik durabilmesini sağlayan parçadır. Genellikle iki parçadan oluşur. Karbon oranlarına göre direklerin ağırlıkları ve esnekliği değişir. İleri seviye sörfcüler ve rüzgar sörfü yarışcıları genelde 100% karcon direk kullanırlar. Karbon oranı yükseldikçe direklerin fiyatıda artar. 75% karbon direklerde kullanışcılır. Küçük yelkenlerde düşük oranlı direkler kullanılabiilr.

  Bumba (Çatal, Boom):

  rüzgar sörfü çatal

  Bumba arabanın direksiyonu gibidir. Bumbayı tutarak windsurf ü yönlendiririz. Rüzgarı ne kadar alacağımızı ve yönümüzü bumbayı kullanarak belirleriz. Ayrıca yelken boyutuna göre ayarlanabilirler. Bumbalarda da direklerdeki gibi karbon oranı vardır.

  Uzatma (Extention):

  sörf direği uzatma

  Direk boyunu ayarlayabilmemizi sağlayan parçadır. Mesela 430 cm lik bir direğimiz ve 444 cm direk gerektiren bir yelkenimiz var ise uzatmamızı 14 cm açıp direğin altına takarsak direk boyunu tam olarak ayarlamış oluruz.

  Mafsal (Joint):

  mafsal

  Yelken ile boardı birleştirmemizi sağlayan parçadır. Boarda vida yardımı ile takılır. Uzatma üzerine oturtularak yelken ile arasındaki bağlantı sağlanır. Üzeindeki ipler güvenlik içindir. Mafsal lastik kısmından kırılsa bile kıyıya ulaşabilmemizi sağlar.

  Trapez: ve Trapez İp (Harness):

  trapez

  trapez ipi

  Trapez windsurf yaparken yelkeni vücut ağırlığımızı kullanarak tutmamızı sağlar. Traperzi belimize takarız ve trapez ipleri bumbanın üzerindedir. Trapezi üzerindeki kanca yardımı ile trapez iplerine geçirerek arkamıza yaslanırız. Böylece vücut ağırlığımızı kullanarak yelkeni taşımış oluruz.

  Fin ve Salma:

  fin

  Salmalar rüzgar sörfü eğitim boardlarında bulunur ve boardların ortasında olur. Tahtanın sallanmasını azaltır daha dengeli olmasını sağlar ve rüzgarın estiği yöne doğru sürüklenmemizi önler.

  Fin ise boardların en arka kısmında bulunur ve rotada düzgün bir şekilde ilerlemek için gereken en önemli parçadır.

  Wetsuit ve Lycra:

  sörf kıyafetleri

  Windsurf yaparken mutlaka wetsuit yada lycra giymemiz gerekir. Eğer kışın yapıyorsak 4mm civarı bir wetsuit giymemiz şarttır. Yazın ise güneşten korunmak için mutlaka ince bir lycra giymemiz gerekir. Sörf kıyafetleri bizi güneşin ve rüzgarın olumsuz etkilerinden korur ve suda daha uzun süreler kalabilmemizi sağlar.

  • Bu başlık 4 yıla, 5 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
  • Bu başlık 4 yıla, 4 ay önce hakan hoca profil fotoğrafı hakan hoca tarafından düzenlendi.
Şu an 1 mesaj görüntüleniyor (Toplam 1 içerisinden)

Bu başlığa cevap yazabilmek için giriş yapmalısın.